Skandinaavias röstitud erikohv

Erikohv (ingl. k. termin specialty coffee) on kohv, mis on kasvatatud vastutustundlikult, jätkusuutlikult ning hoolega. See on kohv, mis on teeninud oma maitseomaduste ja kvaliteedi poolest sertifitseeritud hindajate poolt väga kõrged punktid. 

Kui suur osa kohvi müüakse läbi mitmete kooperatsioonide ja vahendajate, on meil au teha koostööd röstikodadega, kes on loonud koostöö ja sidemed farmerite endiga. Nii on võimalik hoolitseda selle eest, et kohvi kasvatamine toimuks tõepoolest vastutustundlikult ning farmer teeniks nähtud vaeva eest väärilist tasu. Nii on kogu ahel jätkusuutlikum. 

Hetkel moodustavad meie püsisortimendi kaks väga vinget röstikoda: Johan&Nysrtöm ning Lykke kaffeegårdar, keda järgnevalt ka tutvustame. 

Johan&Nyström

See on kohvirevolutsioon aastast 2004. Tol ajal oli maailma kohvimaastik veel väga igav ja üksluine. Ainus erinevus ühe ja teise kohvisordi vahel oli see, kui tumedaks need röstitud või kui peeneks jahvatatud olid. See oli aeg, kui tööstuslikud röstikojad tähtsustasid vanu, põlvest põlve pärandatud retsepte ja traditsioone, kuid väikesed röstikojad hakkasid kahtlema kogu valdkonna alustalades ja murdma vanu reegleid.

Johan&Nyström oli neljapealine sõpruskond, kuhu kuulus kaks Johanit ja vennad Nyströmid – sealt ka röstikoja nimi. Nad olid ühed esimesed Euroopas, kes hakkasid tegelema erikohviga, sest neile meeldis vaadata tulevikku. Nad olid traditsioonilise kohvituru revolutsioonilised proovilepanijad ning nende soov oli viia enneolematult hea kohv rohkemate inimesteni. Originaalkooseisust on tänaseks välja kasvanud terve suur kollektiiv, mida ühendavad huvid, missioon, mõtteviis ja kirg.

Aastate jooksul on teinud nad väga silmapaistvat tööd, tutvustanud erikohvi üha rohkematele inimestele. Seejuures on Johan&Nyström mänginud rolli mitmete väikeste röstikodade käivitamisel jagades lahkelt enda kogemusti ka teistele, sealhulgas ka mõnele tuntud nimega Eesti, Läti ja Leedu röstikodadele.

Coffery on olnud Johan&Nyströmi uhked kohvipartnerid Baltikumis juba mitmed aastad ning tänu ühiselt jagatud väärtustele, röstikoja stabiilse kõrgkvaliteedilise taseme ja meeldivale koostööle on ja jääb see meie üheks lemmikuks kohvitootjaks!

Lykke kaffeegårdar

Lykke kaffeegårdar on vastukaaluks üks uusimaid röstikodasid Euroopas. Nad on kogunud kokku meeskonna pikaajalise kogemustega kohviinimesi ja loonud unikaalse ärimudeli, mis oleks jätkusuutlikum, kui ükski teine erikohviga tegelenud ettevõte senimaani.

Kui erikohvi ostetakse üldiselt farmeritelt otse, annavad nemad farmeritele senisest enam võimalusi haarata ohjad. Nad ostsid mõned põllulapid farmeritelt, kellega on nad varasemalt juba pikaajaline koostöö sujunud ning ühtlasi on farmerid kohvi röstiva Lykke kaffeegårdar’i osanikud.

Nende meeskonda kuuluvad farmerid Panamast, El Salvadorist, Brasiiliast, Peruust ja Ugandast. Selleks, et kohvifarmid tegutseksid jätkusuutlikult ning kohvi saaks juua ka 50 aasta pärast, kasvatatakse nendes farmides kohvi õigesti – vältides monokultuure, orgaaniliselt ja ideaalses inimenste ning planeedi harmoonias.

Selleks, et päriselt midagi muuta, nad jagavad omavahel kogemusi, aitavad kohvikasvatus piirkondadel areneda majanduslikult ning selliselt, et nende tegevusest ei saaks kahju loodus, kuid areneks majandus.

Kuigi röstikoda sellises koosseisus on alles lapsekingades, võib vist tuua välja asjaolu, et mitmetel inimestel Lykkest on Johan&Nyströmi taust ja seetõttu teadsime kohe alguses, kellega koostööd tegema asume. Koostöö Lykkega tähendab meie jaoks palju, sest meile meeldib see, kuidas nad mõtlevad ja millised on nende väärtused. Sellist kontseptsiooni lihtalt peab toetama!